Ура, горивата поевтинија!

Објавено на 23 јули 2018 година

Добра вест за годишноодморците - горивата поевтинија. Според пресметките на регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија, од ноќеска на полноќ бензините ќе чинат за денар, а дизелот за денар и половина помалку, односно цената на еуросупер БС-95 ќе изнесува 71,00 денари за литар, цената на еуросупер БС-98 73,00, додека цената на еуродизел Д-Е V пак 62,50 денари за литар. До овие бројки е дојдено по заслуга на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар која во изминатиот 14-то дневен период беше за 3,43% пониска од просечната цена на суровата нафта по која беа формирани тековните цени на нафтените деривати, курсот на денарот во однос на доларот кој се зголеми за безначајни 0,297% и референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар кои забележаа намалување - кај бензинот за 2,80%, а кај дизелот за 2,24%.

За жал, за ретките кои користат метан како погонско гориво нема добри вести - компримираниот природен гас повторно поскапе и сега килограм од него чини 38 денари.

клучни зборови: Македонија

Гледај, слушај, уживај

 • Авто Магазин

  Сезона 23 Епизода 1

  повеќе

Видео на денот

 • BMW X7

  Ново ниво баварски луксуз

  повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 74,50
еуросупер 98 76,50
еуродизел Д5 69,00
биодизел Б6 69,50
течен нафтен гас 38,00
метан 38,00

Фото галерии

 • Bugatti Divo

  Изгледа спектакуларно!

  повеќе