Toyota Supra

Toyota од два милиони долари

Концептот Supra ја чинеше Toyota дури два милиони долари
Објавено на 3 август 2018 година

Развојот на нов автомобил не е евтин. Тоа најдобро го потврдува примерот на Toyota GR Supra Racing, за чиј концепт Јапонците потрошија два милиони долари да го произведат. Концептот не е на продажба, иако можеби би имало заинтересирани за него - дури и со ваква цена. За среќа на сите останати, серискиот модел кога ќе стигне во продажните салони сепак ќе чини многу помалку - се очекува јапонскиот спортист да има почетна цена од околу 50.000 евра. Под поклопецот на моторот ќе се најде шестцилиндричен трилитарски твин-турбо мотор, кој ќе развива околу 380 KS.

Toyota престана да ја произведува Supra во 2002 година, а новата генерација својата премиера веројатно ќе ја има оваа есен на парискиот салон на автомобилите.


Toyota Supra

клучни зборови: новитети, Toyota Supra

Гледај, слушај, уживај

 • Авто Магазин

  Сезона 23 Епизода 1

  повеќе

Видео на денот

 • BMW X7

  Ново ниво баварски луксуз

  повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 74,50
еуросупер 98 76,50
еуродизел Д5 69,00
биодизел Б6 69,50
течен нафтен гас 38,00
метан 38,00

Фото галерии

 • Bugatti Divo

  Изгледа спектакуларно!

  повеќе