Kia Sedona

Свеж предизвик

Големите моноволуменци во Европа се во изумирање, но преку Атлантикот добро се држат
Објавено на 16 мај 2018 година

Kia темелно го обнови моделот Sedona кој е слабо познат на Стариот Континент. Атрактивно дизајниран, овој миниван ги исполнува сите барања за долги и комфорни патувања. Долг е 5,1 метар, што заедно со широчината од точно два метра обезбедува мноштво простор во внатрешноста. Визуелните корекции ги истакнуваат големата маска и закосените светла со ЛЕД технологија. Браниците се благо поагресивни, а тркалата од 19 инчи ја разбиваат монотонијата на силуетата. Соодветни измени има и во внатрешноста. Инфо-забавниот систем е нов, инструмент таблата помодерна, а материјалите поквалитетни. Опременоста е збогатена со повеќе безбедносни асистенти, меѓу кои активен темпомат и систем за автоматско запирање.

Овој модел некаде познат како Kia Carnival се нуди со 3,3 литарски бензинец со 276 коњски сили и 8-степен автоматски менувач. Цените треба да се движат од доста прифатливи 27 илјади долари за основната, па до 42 илјади за најлуксузната изведба.


Kia Sedona

клучни зборови: новитети, Kia Sedona

Гледај, слушај, уживај

 • Авто Магазин

  Сезона 23 Епизода 2

  повеќе

Видео на денот

 • BMW X7

  Ново ниво баварски луксуз

  повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 74,50
еуросупер 98 76,50
еуродизел Д5 69,00
биодизел Б6 69,50
течен нафтен гас 38,00
метан 38,00

Фото галерии

 • Bugatti Divo

  Изгледа спектакуларно!

  повеќе