Lamborghini Huracan

Папата инкасираше 715.000 евра за својот Ламборгини

Уникатниот автомобил кој Lamborghini му го подари на папата Францис достигна рекордна цена
Објавено на 14 мај 2018 година

Специјалниот Lamborghini Huracan кој папата Францис го доби на подарок од фабриката, на аукција во Монте Карло достигна цена од рекордни 715.000 евра. Името на купувачот кој ќе биде благословен лично од поглаварот на римокатоличката црква не е објавено, а сите пари ќе отидат за добротворни цели. Како и што се очекуваше, овој автомобил предизвика големо внимание. Се проценуваше дека ќе достигне цена меѓу 250.000 и 350.000 евра, но таа далекукратно беше надмината. Направен е благодарение на програмата за персонализација Lamborghini Ad Personam во бела боја со златни орнаменти, исто како и ватиканското знаме.


Lamborghini Huracan

клучни зборови: занимливости, Lamborghini Huracan

Гледај, слушај, уживај

 • Авто Магазин

  Сезона 23 Епизода 2

  повеќе

Видео на денот

 • BMW X7

  Ново ниво баварски луксуз

  повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 74,50
еуросупер 98 76,50
еуродизел Д5 69,00
биодизел Б6 69,50
течен нафтен гас 38,00
метан 38,00

Фото галерии

 • Bugatti Divo

  Изгледа спектакуларно!

  повеќе