Opel Grandland X

Нов дизел мотор за Opel Grandland X

Новиот 1,5 литарски дизел мотор за Grandland X е посилен, поекономичен и почист од агрегатот што го заменува
Објавено на 7 мај 2018 година

И после успешното лансирање, Opel продолжува да го усовршува Grandland X - перспективниот SUV доби нов посилен, поекономичен и почист дизел мотор. Располага со 1,5 литри работна зафатнина и максимални 130 KS и веќе ги исполнува идните Еуро 6d стандарди кои ќе станат задолжителни во септември 2019 година. Максималниот вртежен момент му изнесува 300 Nm, а опремен е со старт-стоп систем. Осумстепениот автоматски менувач му е оптимален партнер, а потрошувачката на гориво му е помала за четири проценти. Ова е постигнато со намалување на триењето, 
Opel Grandland Xоптимизираниот систем за согорување со патентирана геометрија на клипот и зголемената рециркулација на издувните гасови овозможена од високоефикасен разменувач на топлина. Кристијан Милер, директор за инженеринг во Opel Automobile GmbH, за него кажа: „Високотехнолошкиот дизајн на новиот 1,5 литарски дизел во Opel Grandland X им овозможува на корисниците да ја комбинираат забавата на компактното спортско возило со моќни перформанси, силна клима и висока еколошка компатибилност на напреден дизелски мотор“.

Со новиот 1,5 литарски мотор со 130 KS и веќе воведениот 2,0 литарски дизел мотор со 177 KS, купувачите на Grandland X можат да бираат меѓу два моќни, но енергетски ефикасни и еколошки дизели. До 2020 година, Opel ќе го понуди Grandland X и со plug-in хибридна погонска група, со што ќе стане прво вакво возило во гамата.

клучни зборови: новитети, Opel Grandland X

Гледај, слушај, уживај

  • Авто Магазин

    Сезона 22 Епизода 34

    повеќе

Видео на денот

  • Aurus 41231SB Кортеж

    Претседателската лимузина на Путин

    повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 71,50
еуросупер 98 73,50
еуродизел Д5 63,00
биодизел Б6 63,50
течен нафтен гас 31,50
метан 33,00

Фото галерии