Cupra – Formentor VZ5

Петка со турбо! Пет цилиндерскиот турбо-бензинец само во 7.000 примероци објавено 26. октомври 2021 Најсилната изведба на Formentor започна да се нуди и првите примероци ќе бидат испорачани кон крајот на ноември. Тие ќе доаѓаат со пет цилиндерскиот турбо-бензински мотор за оваа пригода засилен на 390 коњи и 480 Nm кои ги пренесува на сите […]

повеќе

Mercedes-Benz GLE– Модернизиран мотор

Струјата доаѓа на помош! Благата хибридизација го продолжува векот на четири цилиндерскиот дизел објавено 26. октомври 2021 Mercedes-Benz го модернизира моторот со четири цилиндри на GLE 300 d 4-Matic и GLE 300 d 4-Matic Coupé. Во иднина, тие ќе бидат благи хибриди со интегриран стартер генератор (ISG) и ќе имаат моќност од 272 КС. Стандардната […]

повеќе

Vinfast – LA 2021

Официјалниот поход од Лос Анџелес За само четири години Vinfast излегува на интернационалната сцена објавено 19. октомври 2021 По првиот чекор кон Запад, на Саемот за автомобили во Париз 2018, виетнамскиот производител на автомобили Vinfast ќе ја започне интернационалната кариера на Меѓународниот саем за автомобили во Лос Анџелес (19-28 ноември). Vinfast, дел од конгломератот Vingroup, […]

повеќе

Škoda – Расадник за сите мали модели

Нови задолженија Škoda ја презема одговорноста за платформата за мали автомобили во групацијата VW објавено 15. октомври 2021 Со успешното адаптирање на модуларната матрица MQB-A0 Škoda го убеди концернот VW дека е способна да се грижи за развојот на платформата за сите мали возила од групацијата. Kushaq е полн погодок во Индија за каде специјално […]

повеќе

Continental – Двојна круна

Победник и „еко шампион“ Новиот зимски пневматик WinterContact TS 870 на првото место помеѓу 49 конкуренти објавено 14. октомври 2021 На тестот за зимски пневматици на AutoBild (издание од 7/10/2021), 50 модели од меѓународни брендови со димензија 205/55 R16 H, мораа да се соочат со зимските испити. На тестовите се користеше VW Golf VIII на […]

повеќе