VinFast – СЕЅ

Нови имиња и амбиции! Реименувани се моделите прикажани во Лос Ангелес и претставено ново трио VinFast започна да ги остварува своите амбиции – со троскок во Лас Вегас ја наполни својата гама со пет модела, сите кросовери и сите електрични. За најголемите два веќе познати од салонот на автомобилите во Лос Анџелес кои сега имаат […]

повеќе

Sony – Vision S

Sony на тркала Од показна вежба до производство во најава Пред две години Sony ја изненади целокупната јавност претставувајќи го електричниот Vision-S замислен да ги демонстрира технологиите кои компанијата ги има развиено за автомобилската индустрија. Но уште тогаш беше јасно дека амбициите на јапонскиот гигант се малку поголеми и затоа покажувањето на новиот концепт исто […]

повеќе

BMW – iX E ink

Камелеон на тркала! Црно, сиво, бело или прошарано се опциите што во моментот ги нуди новата технологија. Еден од најмаркантните настапи на Саемот на потрошувачка електроника во Лас Вегас имаше BMW со автомобилот што менува боја. Се работи за електричниот iX обложен со посебен слој исполнет од микрокапсули со дебелина на влакно со негативно наелектризирани […]

повеќе

Togg – Transition Concept Smart Device

Струја од Бурса Турскиот старт-ап со големи амбиции за годинава Со настапот на CES турскиот конзорциум Togg составен од пет моќни компании и дебело поддржан од државата, покажа колку е сериозен во своите намери за лансирање национална марка возила. На првите два модела чие производство во сосема новата фабрика во близината на Бурса треба да […]

повеќе

Polestar – На повидок мал кросовер под напон

Јамб во најава Polestar го откри својот нов  потенцијал Пред истекот на календарската година компаниите прават резиме на стореното и ги презентираат плановите за иднината. Кога Polestar е во прашање тогаш тие се поврзани со електричниот погон со батерии. Првенецот Polestar 1 што туку заврши да се произведува правејќи место за првото спортско-корисно возило од […]

повеќе