Sony – Vision S

Sony на тркала Од показна вежба до производство во најава Пред две години Sony ја изненади целокупната јавност претставувајќи го електричниот Vision-S замислен да ги демонстрира технологиите кои компанијата ги има развиено за автомобилската индустрија. Но уште тогаш беше јасно дека амбициите на јапонскиот гигант се малку поголеми и затоа покажувањето на новиот концепт исто […]

повеќе

Škoda – Enyaq Coupe

Наскоро премиера Нe делат помалку од три недели од претставувањето на купе верзијата на Enyaq iV Настанот треба да се одржи на 31 јануари во чешкиот главен град. Локацијата има совршена смисла, гледано како ова е уште една голема пресвртница за чешкиот производител на автомобили. Дотогаш, Škoda одлучи да ги подгрее страстите со скица. Очигледно […]

повеќе

BMW – iX E ink

Камелеон на тркала! Црно, сиво, бело или прошарано се опциите што во моментот ги нуди новата технологија. Еден од најмаркантните настапи на Саемот на потрошувачка електроника во Лас Вегас имаше BMW со автомобилот што менува боја. Се работи за електричниот iX обложен со посебен слој исполнет од микрокапсули со дебелина на влакно со негативно наелектризирани […]

повеќе

Togg – Transition Concept Smart Device

Струја од Бурса Турскиот старт-ап со големи амбиции за годинава Со настапот на CES турскиот конзорциум Togg составен од пет моќни компании и дебело поддржан од државата, покажа колку е сериозен во своите намери за лансирање национална марка возила. На првите два модела чие производство во сосема новата фабрика во близината на Бурса треба да […]

повеќе

Македонска премиера – Peugeot 308

Новиот 308 со македонски документи Адутот на Peugeot во компактната класа паркиран за изложба Уште кога бевме во Кан на меѓународното тест возење добивме информација дека новиот 308 би требало да пристигне кај нас околу Новогодишните празници. Така и бидна. Во салонот на Еуроимпекс се појавија два лампиони што ја подгреваат романтичната зимска атмосфера. Црвената […]

повеќе