Колку е вистинската автономија на електричните возила?

Електричните возила веќе се секојдневност, но купувачите сé уште резервирано гледаат на нив
Објавено на 12 ноември 2018 година

Едно од прашањата што ги мачи купувачите на електричните возила е нивната автономија, односно колку километри реално можат да поминат со едно полнење на батериите. Одговорот го побара AutoBest, спроведувајќи го во соработка со шпанскиот on-line медиум coches.net првиот независен тест со кој ја провери вистинската нивна автономија. Професионалните авто-новинари на најголемото европско жири возеа десет електрични возила достапни во Европа - ова се нивните заклучоци од тестирањето.

 

Видео

клучни зборови: видео-тест, AutoBest

Гледај, слушај, уживај

 • Авто Магазин

  Сезона 23 Епизода 9

  повеќе

Видео на денот

 • BMW X7

  Ново ниво баварски луксуз

  повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 61,50
еуросупер 98 63,50
еуродизел Д5 58,50
биодизел Б6 59,00
течен нафтен гас 32,00
метан 39,50

Фото галерии

 • AutoBest 2019 Final Test

  Ваирано, Милано

  повеќе