Кој е Карлос Гон?

Објавено на 21 ноември 2018 година

Апсењето во Јапонија на првиот човек на Renault-Nissan-Mitsubishi одекна како шок-бомба во авто-индустријата. Но кој всушност е Карлос Гон, обвинет за проневера на 44 милиони долари? Човекот-чудо има мешано француско-либанско потекло, а е роден во Бразил. Се има школувано во Либан и Франција, а кариерата ја започна во Michelin каде помина 18 години. Се приклучува на Renault како потпретседател за набавки, напредни истражувања, инженеринг, развој и производство. Неговите неверојатно успешни резултати во преструктуирањето на компанијата го водат до самиот врв, од каде активно работи на формирањето на алијансата со Nissan. Понатаму сé е историја, вклучително и фактот дека најмалку два други автомобилски производители (General Motors и Ford) го имаат барано за раководната функција. Годишно поминува и по 150.000 милји патувајќи со авион, главно на релација Париз-Токио. Карлос Гон годишно заработува 17 милиони долари како претседател и генерален директор на Renault и алијансата и претседател на Nissan и Mitsubishi.

клучни зборови: занимливости, Renault, Nissan, Mitsubishi

Гледај, слушај, уживај

 • Авто Магазин

  Сезона 23 Епизода 9

  повеќе

Видео на денот

 • BMW X7

  Ново ниво баварски луксуз

  повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 61,50
еуросупер 98 63,50
еуродизел Д5 58,50
биодизел Б6 59,00
течен нафтен гас 32,00
метан 39,50

Фото галерии

 • AutoBest 2019 Final Test

  Ваирано, Милано

  повеќе