Hyundai Ioniq 6 – новиот корејски електричен адут (видео)

Емоционална ефикасност

Hyundai започна да ја шири својата субмарка Ioniq наменски креирана за електричните модели – после наградуваниот кросовер Ioniq 5 на ред дојде долго исчекуваниот седан од Д-сегментот со ознаката Ioniq 6. Инспириран од концептот Prophecy, го карактеризираат чисти едноставни линии и аеродинамична форма со коефициент на отпор на воздухот од 0,21 која корејските дизајнери ја опишуваат како емоционална ефикасност. Внатрешноста е обликувана со внимателност кон деталите и вредностите насочени кон човекот, користејќи одржливи материјали. Максимираниот простор е развлечен и нанапред и наназад, што го овозможи електричната E-GMP архитектура. Техничките детали засега изостанаа – ќе ги дознаеме месецов што доаѓа кога ќе бидат објавени целосните спецификации, вклучувајќи ги напредните технологии што ќе ги има.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER