Електричниот автобус тргна низ улиците на Скопје

После поставувањето на неопходните полначи, електричниот автобус е подготвен да им служи на граѓаните на нашиот главен град
Објавено на 7 мај 2018 година

Скопје се вброи во градовите во кои циркулираат електрични автобуси - засега само еден, и тоа пробно, но се надеваме дека ќе ги покаже своите квалитети за да нашиот главен град стане полноправен член на друштвото метрополи кои се грижат за здравјето на своите жители. А аргументи за тоа автобусот има - воопшто не загадува со издувни гасови, а трошоците за негова експлоатација се драстично помали. Овој автобус е производ на компанијата Chariot Motors, која бесплатно го отстапи на градот за период од 6 месеци. Ќе сообраќа на линијата 15, на чии крајни постојки во Ново Лисиче и Карпош 4 се поставени станиците за полнење. Нема батерии туку ултра-кондензатори со висок капацитет, кои функционираат на истиот принцип како и KERS системот во болидите во формула 1. Според производителот троши околу 1 киловат-час струја на секој изминат километар.

клучни зборови: Македонија

Гледај, слушај, уживај

 • Авто Магазин

  Сезона 23 Епизода 2

  повеќе

Видео на денот

 • BMW X7

  Ново ниво баварски луксуз

  повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 74,50
еуросупер 98 76,50
еуродизел Д5 69,00
биодизел Б6 69,50
течен нафтен гас 38,00
метан 38,00

Фото галерии

 • Bugatti Divo

  Изгледа спектакуларно!

  повеќе