Porsche Cayenne E-Hybrid

Зелената е најубавата боја

Не, не мислиме на пролетно раззеленетите дрвја туку на зелените автомобили меѓу кои се вброи и Porsche Cayenne E-Hybrid
Објавено на 2 мај 2018 година

Беше најавен уште во март кога се вршеа финалните тестирања на прототипите, а сега зелениот Porsche Cayenne E-Hybrid и официјално е претставен. За негов погон се искомбинирани 3,0 литарски V6 бензинец со 340 KS и електромотор со 100 kW, кои заедно на сите тркала преку осумстепениот Tiptronic S менувач испорачуваат 462 KS и 700 Nm. 
Porsche Cayenne E-HybridТие се доволни за забрзување до 100 km/h за точно 5,0 секунди и најголема брзина од 253 km/h. После полнењето од 7,8 часа литиум-јонските батерии од 14,1 kWh ќе му овозможат да помине едвај 44 електрични километри, со брзини до 135 km/h. Затоа пак според фабричките податоци емисијата на CO₂ му изнесува 72 g/km, a комбинираната потрошувачка на гориво импресивни 3,2 l/100 km.

Импресивна е и цената, која за Германија е поставена на 89.822 евра. Porsche Cayenne E-Hybrid во продажба ќе се најде веќе овој месец.


Porsche Cayenne E-Hybrid

клучни зборови: новитети, Porsche Cayenne E-Hybrid

Гледај, слушај, уживај

  • Авто Магазин

    Сезона 22 Епизода 34

    повеќе

Видео на денот

  • Aurus 41231SB Кортеж

    Претседателската лимузина на Путин

    повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 71,50
еуросупер 98 73,50
еуродизел Д5 63,00
биодизел Б6 63,50
течен нафтен гас 31,50
метан 33,00

Фото галерии