BMW направи автономен мотоцикл

Одговор на прашањето кому му треба вакво нешто, нема
Објавено на 14 ноември 2018 година

Автономни технологии развива и BMW, како кај автомобилите така и кај мотоциклите. До каде се стигнати неодамна демонстрираа на патеката Мирамас во Франција, каде тестниот R 1200 GS ги помина своите први километри пред очите на јавноста. Напредокот е импресивен - мотоциклот сé може сам да работи: да тргнува, вози низ свиоци, свртува на раскрсници и на крај да застане и прописно да се паркира. ОД BMW се горди на постигнатото, но сепак немаат одговор на прашањето кому му треба вакво нешто. Затоа и велат дека целта им е да развијат технологии што ќе го направат возењето со мотоциклите побезбедно.

 

Видео

клучни зборови: занимливости, поглед во иднината, видео, BMW

Гледај, слушај, уживај

 • Авто Магазин

  Сезона 23 Епизода 9

  повеќе

Видео на денот

 • BMW X7

  Ново ниво баварски луксуз

  повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 61,50
еуросупер 98 63,50
еуродизел Д5 58,50
биодизел Б6 59,00
течен нафтен гас 32,00
метан 39,50

Фото галерии

 • AutoBest 2019 Final Test

  Ваирано, Милано

  повеќе