BMW Group – Удвоена глобалната продажба на БЕВ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Сино белите на врвот на табелата!

Престолнина на „премиум сегментот“ станува Минхен

Веќе завршувја првите денови од јули и групацијата BMW ги објави резултатите од продажбата во првата половина на годинава. Според Баварците, тие имаат продадено најмногу возила во премиум сегментот бележејќи пласман од 1.160.443 продадени возила од марките BMW, MINI и Rolls Royce. Во соопштението се истакнува дека во вкупната бројка БЕВ учествуваат со  75.891 примероци што е зголемување во однос на истиот период минатата година од 110,3%. Овој раст го нагласува фокусот на компанијата на засилување на електромобилноста и ја потврдува големата желба на нејзините чисто електрични модели меѓу клиентите ширум светот. И покрај многу предизвикувачко опкружување, групацијата успеа да ја удвои продажба на целосно електрични возила ширум светот. Но сепак нема место за опуштање бидејќи постигнатата продажба е за 13,3 отсто пониска во однос на најдобрата година, а таа беше лансаката. Во сите индустрии, оваа година продолжува да биде под влијание на геополитичката ситуација во Источна Европа, ефектите од наизменичните заклучувања поради Ковид во Кина и постојаните тесни грла во достапноста на полупроводниците.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER