Opel RAK2

Автомобил-ракета

Објавено на 30 мај 2018 година

Со поглед кон новата иднина, Opel се навраќа на најзначајните моменти од својата историја. Еден таков се случи во 1928-мата, кога автомобилот со ракетен погон RAK2 достигна 238 километри на час. Овој потфат дури и денес после 90 години се оценува како еден од најлудите во автомобилската индустрија. Го изведе внукот на основачот на компанијата Фриц фон Опел, кој ја постигна рекордната брзина без да носи ниту кацига. Возбудата беше преголема на настанот во Берлин на кој присуствуваа 3.000 луѓе. 
Opel RAK2Футуристичкиот тркачки автомобил беше опремен со 24 сигнални ракети кои произведуваа потисок од 6 тони, а тој беше тежок само 560 килограми. Инспириран од успехот, фон Опел уште два пати ја предизвика судбината - со возило поставено на шини со кое достигна 256 километри на час и со авион исто така на ракетен погон. Да не беше големата светска криза која во 1929 година ги прекина експериментите, можеби ќе се вивнеше и во вселената.

 

Видео

клучни зборови: занимливости, видео, Opel RAK2

Гледај, слушај, уживај

 • Авто Магазин

  Сезона 23 Епизода 2

  повеќе

Видео на денот

 • BMW X7

  Ново ниво баварски луксуз

  повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 74,50
еуросупер 98 76,50
еуродизел Д5 69,00
биодизел Б6 69,50
течен нафтен гас 38,00
метан 38,00

Фото галерии

 • Bugatti Divo

  Изгледа спектакуларно!

  повеќе