Aston Martin Cygnet V8

Aston Martin, токму како за Џејмс Бонд

Објавено на 27 јули 2018 година

Не, не зборуваме за некоја кросовер ѕверка како првиот SUV чиј почеток на производството во новата фабрика во Велс марката го најави за 2019-тата, ниту пак за некој друг премиум модел - во прашање е малиот Cygnet кој своевремено буквално катастрофираше со продажните резултати. Бројките нема да ги споменуваме бидејќи се премногу срамни, но затоа ќе споменеме некои други бројки - оние кои засега неименувани британски ентузијасти успееја да му ги накалемат на малиот Cygnet со монтирањето на V8 машина во него. 
Aston Martin Cygnet V8А тие се за секоја почит, па и повеќе од тоа - овој уникатен минијатурен монструм со должина од три метри направен по желба на купувач, со своите 430 коњски сили испорачани од моторот на Vantage S и идеалниот 50:50 распоред на тежината, е способен за чуда. Верификувани нумерички, тие значат забрзување до стотка за 4,2 секунди и максимални 274 km/h.

Најважната бројка - цената, сепак не се споменува. Своевремено стандардната верзија со 1,3 литарски мотор со 98 KS се продаваше по цена меѓу 30 илјади за најевтините и 50 илјади фунти за специјалните изведби.


Aston Martin Cygnet V8

клучни зборови: новитети, занимливости, Aston Martin Cygnet

Гледај, слушај, уживај

 • Авто Магазин

  Сезона 23 Епизода 9

  повеќе

Видео на денот

 • McLaren 720S Spider

  Може и без покрив

  повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 61,50
еуросупер 98 63,50
еуродизел Д5 58,50
биодизел Б6 59,00
течен нафтен гас 32,00
метан 39,50

Фото галерии

 • AutoBest 2019 Final Test

  Ваирано, Милано

  повеќе