Бензинот поскап, дизелот поевтин

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Бензинот поскап, дизелот поевтин

Објавено на 18 март 2019 година

Официјално, според денешната одлука на регулаторната комисија за енергетика, се врши намалување на рафинериските цени на нафтените деривати но и зголемување на нивните малопродажни цени – и во едниот и во другиот случај за еднакви 0,09%. Кажано со други бројки, тоа за возачите значи дека од утре за бензините ќе плаќаат за 1,50 односно 1 денар повеќе, а за дизелот половина денар помалку. Причинители на ваквото горе-долу менување на цените се просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар која во изминатиот 14-то дневен период беше за 0,81% пониска, референтните цени на бензинот кои забележаа зголемување за 4,41% и на дизелот кои се намалија за 1,48%, како и на курсот на доларот кој поскапе за 0,436%. Толку теоретска математика – на ред е практичната, онаа на бензинска пумпа, која вели дека во наредните две недели литар еуросупер БС-95 ќе нé чини 66, литар еуросупер БС-98 67,50 а литар еуродизел Д-Е V 60,50 денари.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER